location
I-V: 0800 – 2000
VI: 1000 – 1400 (I ir III)
location Savanorių pr. 6A - 1005, Vilnius LT-03116

Hematologo paslaugos

Kas tai yra?

Gydytojas hematologas konsultuoja, gydo ir stebi pacientus, sergančius kraujo, kraujodaros organų ir limfinės sistemos ligomis bei sindromais.

Simptomai

  • Anemijos (vitamino B12 stokos anemija, folatų stokos anemija, hemolizinė anemija, geležies stokos anemija, baltymų stokos anemija, mitybinės anemijos, lėtinių ligų anemija ir kitos)
  • Talasemija
  • Trombocitozė
  • Diseminuota intravaskulinė koaguliacija
  • Padidėję limfmazgiai
  • Hepatomegalija ir splenomegalija
  • Krešėjimo defektai, trombocitopeninė purpura ir kitos hemoraginės būklės
  • Limfinio, kraujodaros ir jiems giminingų audinių piktybiniai navikai (leukemija, limfoma, mieloma ir kiti)

Gydymo būdai

Medicinos Klinikoje 1005 atliekami išsamūs laboratoriniai tyrimai, limfmazgių ir vidaus organų echoskopija.

Apie gydytoją Paslaugų kainos

D.U.K

Vertinami kraujo forminiai elementai (leukocitai, eritrocitai, jų tūris, trombocitai), taip pat eritrocituose esantis hemoglobinas (Hgb), eritrocitai, hematokritas – procentinė eritrocitų dalis, ENG – eritrocitų nusėdimo greitis. Gydytojas, vertindamas Jūsų kraujo tyrimą, visada atkreipia dėmesį ne į vieną rodiklį, o rodiklių visumą, todėl gali rekomenduoti ir papildomą tyrimą.

Leukograma (kraujo formulė) – tai toks tyrimas, kai laboratorijoje skaičiuojamos kraujo tepinėlyje matomos leukocitų rūšys (pvz., lazdeliniai neutrofilai, limfocitai, monocitai, eozinofilai, bazofilai, mielocitai, promielocitai, blastai ir kt.). Tyrimas dažnai naudojamas klinikinėje praktikoje, yra svarbus įtariant kraujo ligą, infekcinius procesus.

Tai imuninės sistemos dalis, sudaryta iš ląstelių (limfocitų, makrofagų), tų ląstelių klasterių, apsuptų kapsulės. Limfmazgių funkcija yra apsauginė, jie yra tarsi ląstelių „valytojai“, reaguojantys į eilę procesų, pvz., infekciją.

Dažnai limfmazgiai padidėja viename regione, jei tuo metu yra infekcija, uždegimas. Kai kada padidėję limfmazgiai gali signalizuoti apie onkologinį susirgimą. Taip pat limfmazgiai padidėja sergant kai kuriomis sisteminėmis ligomis. Svarbu yra tai, kokioje kūno vietoje, vienoje ar keliose jie padidėję, kaip jie pakitę, kokio dydžio, struktūros.

Mažakraujystė, arba anemija, – būklė, kai randama per mažai eritrocitų ir (arba) žema hemoglobino koncentracija kraujyje, todėl pablogėja deguonies pernešimas į audinius.

Taip. Manoma, kad dažniausia iš anemijų – geležies stokos anemija, kuria serga apie 2 milijardai žmonių visame pasaulyje. Anemija dažniau nustatoma moterims ir vaikams.

Geležies stokos mažakraujystę nustačius vyresniam žmogui, visada rekomenduojamas tyrimas dėl onkologinio susirgimo. Vyresniems nei 50 metų pacientams tikslinga atlikti skrandžio ir žarnyno endoskopinius tyrimus  – ieškoma hemoglobino netekimo priežasčių.

Anemijos priežastis gali būti ir onkologinės ligos sukelta mikrohematurija (būklė, kai šlapime randami raudonieji kraujo kūneliai).

Galimos ir kitos anemijos: megaloblastinė (dėl vitamino B12 stokos ir/ar folio rūgšties stokos).
Anemija gali išryškėti ir sergant sisteminėmis ligomis, sutrikus kraujodarai (aplazinė anemija ir anemija, sergant mielodisplaziniu sindromu).
Hemolizinė anemija atsiranda tada, kai eritrocitai suardomi greičiau, nei kaulų čiulpai spėja jų pagaminti.

Taip gali nutikti, jei audiniuose yra deguonies badas (dėl plaučių, širdies ligų, būnant kalnuose).
Galvojama, jog per didelis hemoglobino kiekis yra tada, kai vyrams viršija 180 g/l, moterims – 160 g/l. Hemoglobino kiekis gali būti santykinai padidėjęs netekus daug skysčių (vemiant, viduriuojant, būnant karšto klimato zonoje, gausiai šlapinantis dėl diabeto ar vaistų).
Santykinai didesnė hemoglobino koncentracija dažnai nustatoma žmonėms, kurie turi antsvorį, aukštą kraujospūdį, rūko.
Jei sutrinka eritrocitų gamybos reguliavimas, jie ima daugintis autonomiškai, susergama tikrąja policitemija arba ertiremija. Tokiems žmonėms lengvai atsiranda mėlynės, ilgai kraujuoja žaizdos, kamuoja niežulys, gali grėsti kraujagyslių trombozė, insultas, miokardo infarktas.

Esant lengvai anemijai, žmogus gali nejausti jokių simptomų. Įprastai mažesnio hemoglobino simptomai gali būti greitas nuovargis, dažnas širdies plakimas,  blogesnė krūvio tolerancija, mėšlungis, sumažėjęs atsparumas infekcijoms, sunkiau koncentruojamas dėmesys, jaučiamas šalčio pojūtis ir netoleravimas, pablogėjusi širdies ir plaučių ligų eiga, sutrūkę lūpų kampučiai ir kiti simptomai.

Padidėjęs trombocitų skaičius (trombocitozė) yra santykinai dažnas radinys.

Trombocitozė gali būti dėl uždegiminio proceso, ūmiu pooperaciniu periodu, po blužnies pašalinimo, kraujuojant, esant geležies stokos anemijai, sergant navikiniais susirgimais – tai taip vadinama reakcinė trombocitozė.

Pirminė trombocitozė randama sergant kraujo ligomis – esencine trombocitemija, tikrąja policitemija, mielofibroze, mieloleukemija.