location
I-V 08:00 - 20:00
VI 10:00– 14:00 Tik iš anksto užsiregistravus (pagal gydytojų grafiką). Darbo laikas vasaros mėnesiais kintantis
location Savanorių pr. 6A - 1005, Vilnius LT-03116

Krioterapija – gydymas šalčiu

Krioterapija – gydymas šalčiu

Jau senovės Egiptiečiai prieš 4000 metų naudojo šaltį gydymui, nes pastebėjo, kad šaltis ypač efektyvus mažinant skausmą ir uždegimą.

Antikos Graikai, siekdami tapti stipriais ir energingais, rengdavo reguliarias maudynes ir apsipylimus šaltu vandeniu. Hippokratas (460 – 370 m.pr.m.e.) žymiausias senovės graikų gydytojas, atrado, kad vietiškai naudojamas šaltis sumažina tinimą, kraujavimą ir skausmą.

Visus šiuos pastebėjimus ir atradimus praktikoje įrodė Prancūzijos karo chirurgas Dominique Jean Layyer, kuris pastebėjo, kad šalčiu paveikus sužeistas galūnes prieš jų amputaciją, žymiai sumažėja skausmas ir kraujavimas operacijos metu ir po jos, dėl vietinio jutimo praradimo ir sulėtėjusios kraujotakos operacijos vietoje.

Kriochirurgijos pradžia

Tik per dvejus paskutinius šimtmečius, gydymas vietiškai sufokusuotu šalčiu žemiau nulio, tapo medicinos praktikos dalimi.  James Arnott (1797 – 1883), “modernios kriochirurgijos tėvas”, sumaišydavo druską kartu su susmulkintu ledu santykiu 1:2 , norėdamas išgauti temperatūrą -24 °C , kas efektyviai pašalindavo uždegimą paviršinėse žaizdose.

19-to amžiaus pabaigoje, fizikams ir chemikams įgijus daugiau žinių, dujų suskystinimas tapo įmanomas, ir prieš 1900-uosius metus, mokslininkai išgavo suskystintą anglies monoksidą (CO), deguonį (O2) ir orą.

Pirmasis žmogus panaudojęs šias suskystintas dujas medicinoje buvo Campbell White iš Niujorko. Jis naudodavo suskystintą orą tokių sunkių ligų, kaip sisteminės raudonosios vilkligės, juosiančiosios pūslelinės,   minkštojo šankerio, apgamų, karpų, įvairių pėdų ir kojų žaizdų, karbunkulų ir epiteliomų gydymui.

Skystas azotas

Iki 1950 m. skystas azotas (N2) buvo plačiai vartojamas kaip aušinimo medžiaga. Bet jis nebuvo naudojamas medicinoje, nes gydytojai suprato, kad tuo metu gyvavę prietaisai negalėjo odos atšaldyti iki labai žemos temperatūros.

1963 m. Dr. Irving S Cooper (1922 – 1985), kurio indėlis į kriochirurgiją yra ypač svarbus, sukūrė skysto azoto prietaisą, galintį pasiekti -196 °C temperatūrą. Šis prietaisas atvėrė daug naujų galimybių kriochirurgijos srityje.

Ne mažiau svarbūs vardai ir kitų žmonių, kurie sukūrė ir patobulino rankinius skysto azoto purkštuvus: Dr. Douglas Torre, Dr. Setrag Zacarian, ir Dr. Selig Percy Amoils. Jų sukurtas dizainas naudojamas ir šiuolaikiniuose prietaisuose.

Skystas diazoto oksidas

Paskutiniais metais kriochirurgijos sritis labai patobulėjo, ypač įvedus skystą diazoto oksidą (N2O), dujas, kurios gali pasiekti “tiktai” -89 °C temperatūrą, bet jas yra daug paprasčiau išlaikyti ir naudoti.

Šis inovatyvios kriochirurgijos metodas yra naudojamas mūsų klinikoje.

Tai yra viena iš perspektyviausių medicinos sričių. Specialūs įvairaus dydžio ir ilgio antgaliai, skirti tiek kontaktiniam užšaldymui, tiek dujų išpurškimui aerozolio pavidalu. Jie yra pritaikyti specialiam naudojimui dermatologijoje, ginekologijoje ir angiochirurgijoje. Šie selektyvūs įrengimai padeda tiksliai pašalinti tik pakenktus audinius, nepaliečiant sveikųjų. Prietaisas išskiria dujas, atšaldytas iki -89 C temperatūros. Juo galima šalinti daugybę nepiktybinių odos darinių, įskaitant karpas, kandilomas, papilomas, akne, keratozes, hemangiomas ir kita.

Užšaldymo labai žemos temperatūros šalčiu metodas yra rekomenduojamas pasiekti maksimaliems rezultatams. Šio proceso metu audinių ląstelės suardomos, jų ląstelių membrana plyšta , ko pasekoje viduje ląstelės susiformuoja ledo kristalai.

Mūsų kriochirurginiai prietaisai yra aprūpinti specialiu skystas dujas dozuojančiu aplikatoriumi. Gydytojas gali kontroliuoti pakankamą skysto N2O išsiskyrimą nenorimų audinių destrukcijai, neprarandant dujų.

Procedūra atliekama ambulatorinėmis sąlygomis, yra neskausminga, nesukelia jokio kraujavimo,  ir trunka tik iki 10 sekundžių, priklausomai nuo darinio.

Kadangi procedūra yra mažai invazinė, randų pavojus yra minimalus.

Kriochirurgija yra kontraindikuotina pacientams sergantiems krioglobulinemija, diabetu, vėžiu, ŽIV, esant cirkuliacijos sutrikimams, Reino (Raynaud’s) sindromu, gydytiems antikoaguliantais, sergantiems kolagenozėmis, hemofilija arba pacientams, gaunantiems imunosupresinį gydymą, taip pat vaikams iki 4 metų. Apie daugiau absoliučių kontraindikacijų, ieškokite informacijos literatūroje.

Santykinių kontraindikacijų tarpe yra  neužtikrintumas diagnozuojant tam tikrus odos pažeidimus (pavyzdžiui, esant įtarimui dėl odos karcinomos).

Procedūrą atlieka patyręs gydytojas dermatovenerologas, nes labai svarbu išvengti per gilaus užšaldymo,  ypač gydant periferines pirštų zonas, kojų pirštus, riešus, arba sritis už ausies.

Jeigu odos dariniai yra infekuoti, pradžioje būtina medikamentais išgydyti infekciją.

Po procedūros pacientai gali vykti į darbą ir neriboti savo kasdieninės