Kaip išsivysto alergija lateksui?
Lateksas
Lateksas yra gaminamas iš brazilinio kaučiukmedžio (lot. Hevea brasiliensis, 1 pav.) emulsijos. Natūraliai ši medžiaga išsiskiria pažeidus medžio žievę ir sudžiūvusi sudaro sluoksnį, apsaugantį nuo kenksmingo parazitų poveikio.
Pramonėje lateksas naudojamas natūralios gumos gamybai. Iš jo gaminami įvairiausi daiktai: medicininės, buitinės, pramoninės pirštinės (2 pav.), balionai, prezervatyvai, plaukikų kepuraitės, avalynė, čiužiniai, pagalvės, lipnios etiketės, lipnios juostelės, žaislai, kūdikių čiulptukai, trintukai, sportinė įranga, drabužiai, medicininiai kateteriai ir daugelis kitų medicininės ir buitinės paskirties gaminių.
Alergija lateksui
Pradėjus naudoti lateksą medicininių produktų gamybai aštuntajame dešimtmetyje susidurta su problema – alergija lateksui. Alergija lateksui gali būti tiek greito tipo, pasireiškianti odos niežuliu, dilgėlinio tipo bėrimais (3 pav.) ar net sistemine reakcija – anafilaksija, arba lėto tipo, pasireiškianti alerginiu kontaktiniu dermatitu (4 pav.).
Rizikos grupės įsijautrinti lateksui yra: medicinos darbuotojai, pramonės darbuotojai gaminantys latekso produktus, sergantieji įgimta stuburo smegenų išvarža (lot. spina bifida) dėl dažnų chirurginių intervencijų ir ilgalaikės kateterizacijos.
Sergamumas alergija lateksui sumažėjo atsisakius pudruotų latekso produktų, modifikavus latekso gumos gamybos procesą, tačiau problema išlieka. Šiais laikais dažniausiai susiduriama su alerginiu kontaktiniu dermatitu latekso gumai, latekso gumos gamybos procesuose naudojamiems akseleratoriams bei iritaciniu dermatitu dėl ilgalaikio pirštinių dėvėjimo dirbantiems odontologijos srityje, kirpėjams, pramonės darbuotojams.
Alergija lateksui nustatoma atliekant odos mėginius arba kraujo tyrimus. Tyrimas parenkamas įvertinus ligos pasireiškimą.
Gydymas
Įvykus alerginei reakcijai į lateksą svarbu nutraukti kontaktą su reakciją sukėlusiu veiksniu. Įvertinus paciento būklę, skiriamas simptomus malšinantis gydymas. Net jei ūmi reakcija išgydoma, esant alergijai lateksui, kiekvieną kartą po pakartotinio kontakto su juo, simptomai pasikartos.
Pacientai, kuriems atlikus tyrimus patvirtinama alergija, informuojami kaip išvengti kontakto su alergenu.
Dirbantiems su pirštinėmis rekomenduojama naudoti iš vinilo ar nitrilo pagamintas darbo apsaugos priemones. Būtina, jog asmenys, sergantys alergija lateksui, prieš bet kokias intervencijas perspėtų apie savo būklę medicininį personalą.