location
I-V: 0800 – 2000
VI: 1000 – 1400 (I ir III)
location Savanorių pr. 6A - 1005, Vilnius LT-03116

Vaikų gastroenterologo paslaugos

Kas tai yra?

Gydytojas vaikų gastroenterologas konsultuoja vaikus dėl pilvo ir skrandžio skausmų, gastroezofaginio refliukso ligos (rėmuo, atsirūgimai), tuštinimosi sutrikimų (vidurių užkietėjimo, viduriavimo, vidurių pūtimo), mitybos sutrikimų (svorio trūkumo ar pertekliaus), atpylinėjimo ir kitų virškinimo sistemos patologijų.

Simptomai

Žmogaus virškinimo sistemą sudaro virškinimo traktas (burna, stemplė, skrandis, žarnynas, išeinamoji anga) ir virškinimo trakto liaukos, kurios gamina fermentus. Sutrikus virškinimo trakto veiklai, pasireiškia įvairūs organizmo negalavimo simptomai: pilvo skausmai, pilnumo jausmas skrandyje, pykinimas, rėmuo, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, nutukimas arba blogas svorio augimas.

PILVO SKAUSMAS –  įvairaus amžiaus vaikų skundas. Dažniausios vaikų pilvo skausmų priežastys: vidurių užkietėjimas, viduriavimas, helmintai (kirmėlės) ar žarnyno infekcijos.

VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS šią liguistą būklę sukelia sunkus, retas tuštinimasis. Laikoma, kad viduriai yra užkietėję, jeigu žmogus tuštinasi rečiau negu 3 kartus per savaitę. Neišsituštinęs žmogus jaučia pilvo skausmą, pilnumą, vėliau atsiranda galvos skausmai, irzlumas, pablogėja apetitas.

GASTROEZOFAGINIO REFLIUKSO LIGA – dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus vaikams. Pagrindiniai šios ligos simptomai  – rėmuo, atsirūgimas. Kiti šiai ligai būdingi simptomai: pykinimas, nemalonus skonis burnoje, vėmimas arba atpylinėjimas (mažiems vaikams). Skausmas lokalizuojasi duobutėje ar už krūtinkaulio. Miego metu gali atsirasti naktinis kosulys, dusulys, taip pat balso prikimimas ir įkyrus kosulys rytais.

SKRANDŽIO/DVYLIKAPIRŠTĖS ŽARNOS UŽDEGIMAS – liga būdinga vyresnio amžiaus vaikams, paaugliams. Ligos simptomai panašūs kaip ir gastroezofaginio refliukso ligos. Dažniausia priežastis yra Helicobacter pylori infekcija. Diagnozės patikslinimui atliekama ezofagogastroduodenoskopija (ištyrimas zondu).

DISBIOZĖ – tai  žarnyno mikrofloros sudėties (bakterijų balanso) pasikeitimas. Žarnyne yra apie 1-3 kg įvairių bakterijų. Didžioji dalis – tai „gerosios“ žarnyno bakterijos, kurios užtikrina gerą žarnyno veiklą. Kai žarnyne ima vyrauti „blogųjų“ bakterijų kiekis, išsivysto disbiozė. Pagrindinis žarnyno disbiozės simptomas – tuštinimosi sutrikimas.

Gydymo būdai

Gydytojas vaikų gastroenterologas konsultacijos metu atlieka pilvo organų ir kitų sistemų ultragarsini tyrimą, teikia rekomendacijas dėl gydymo ir tolimesnių tyrimų.

Apie gydytoją Paslaugų kainos

D.U.K

Helicobacter pylori infekcija diagnozuojama, atliekant skrandžio endoskopinį tyrimą ir procedūros metu paimant gleivinės gabaliuką ureazės testui. Teigiamas testas rodo, kad žmogui yra H.pylori infekcija. Kiekvienu atvejų sprendimas, ar reikia skirti eradikaciją (gydymą dėl H.pylori infekcijos), priimamas individualiai. Pagal kraujo tyrimus H.pylori infekcija nenustatoma, kraujo tyrimas tik parodo, kad žmogus turėjo sąlytį su H.pylori infekcija dabar arba praeityje.  

Jei 2 mėn. kūdikiui yra stebima gelta, tai jau ne fiziologinė naujagimio gelta, o užsitęsiusi gelta, kuri reikalauja tyrimo. Reikia, kad gydytojas įvertintų vaiko būklę; reikia atlikti kraujo tyrimus (bendrą kraujo tyrimą, kepenų funkcinius rodiklius) bei pilvo organų echoskopiją. Jei pakitimų nėra ir kūdikis yra maitinamas krūtimi, dažniausiai nustatoma mamos pieno inhibitorių sukelta gelta, kurios gydyti nereikia.

Į gydytojus tikrai reikia kreiptis, jei vaikas skundžiasi pilvo skausmais naktimis, jei dienos metu skausmas sutrikdo kasdienę veiklą, jei nurodo, kad skauda ne bambos srityje. Ar tai yra funkciniai (t.y. nėra organinės priežasties) pilvo skausmai, sprendžia gydytojas, surinkęs gyvenimo ir ligos istoriją, apžiūrėjęs vaiką, jei reikia, atlikęs kraujo tyrimus ir/arba echoskopinį pilvo ir/arba inkstų tyrimą.

Kosulys – ypač rytais arba atsigulus – gali būti GERL (gastroezofaginio refliukso ligos) simptomas. Ar tikrai Jūsų atveju kosulio priežastis yra GERL, galima teigti tik po konsultacijos, nes labai svarbūs ir kiti simptomai. Kartais rekomenduojama atlikti EFGD-skopiją (endoskopinį stemplės ir skrandžio tyrimą). Tik tada sprendžiama, kokį gydymą skirti, rekomenduojama, kaip pakeisti dienos ir valgymo režimą.

Forlax (Makrogolis) veikia tik žarnyne. Vaistas padidina išmatų tūrį, jis nesirezorbuoja ir neveikia žarnų sienelės motorikos, todėl Forlax galima vartoti ilgą laiką. Yra vaikų, kuriems užtenka pavartoti vaistus dėl obstipacijų savaitę, bet yra ir tokių, kuriems tenka vartoti kelis mėnesius ar dar ilgiau. Jei vartodami vaistus rezultatų nesulaukiate, būtinai kreipkitės į gydytoją vaikų gastroenterologą, kuris nuspręs, ar galima vaistus vartoti toliau, ar reikia didinti dozę, ar ją mažinti ir kaip. Jei gydymas neefektyvus, sprendžiama, ar reikia vaiką tirti papildomai ir kokie tyrimai turi būti atliekami. Jūsų atveju 5 metų vaikui Forlax 4g dozė gali būti per maža. Taip pat svarbi tinkama mityba, tuštinimosi įpročių formavimas.

Jei kūdikis maitinamas tik mamos pienu, jis gali tuštintis ir po kiekvieno maitinimo, ir kartą per savaitę. Svarbu, kad kūdikis išlieka ramus, vystosi pagal amžių, svoris auga gerai, šlapinasi normaliai (apie 6 pakeistos sauskelnės per parą), tuštinasi nesunkiai ir nekietai, be gleivių ir be kraujo. Jei taip yra ir Jūsų atveju, manau, kad papildomo tyrimo ir gydymo nereikia. Jei Jums neramu, visada galite konsultuotis su gydytojais pediatrais, vaikų gastroenterologais, kurie kiekvienu atveju sprendžia individualiai.

Kofeinas, esantis kavoje, atpalaiduoja rauką tarp skrandžio ir stemplės, o tai didina gastroezofaginio refliukso riziką, ypač atpylinėjantiems kūdikiams. Todėl maitinančioms mamoms kavos vartojimas nerekomenduojamas.

Sunku atsakyti į klausimą, nes labai mažai informacijos. Tikrai būtina ištirti, jei vėmimai prasidėjo iki 1 metų amžiaus arba prasidėjo virš 4-5 metų amžiaus, taip pat jei jie dažnėja, jei kartu yra kiti simptomai, tokie kaip galvos ar pilvo skausmas, blogas svorio augimas. Rekomenduojame pasirodyti gydytojui vaikų gastroenterologui.

Gydymas dėl blastocistozės paskiriamas, jei skundžiamasi pilvo skausmais, viduriuojama, jei slopinama paciento imuninė sistema, t.y. vartojami vaistai, dėl kurių slopinamas imunitetas, arba sergama liga, dėl kurios sumažėja imunitetas. Asmenims, kurie yra sveiki, ir kuriems profilaktinio patikrinimo metu rasta Blastocista hominis, dažniausiai medikamentinis gydymas neskiriamas.